VPN Nedir ?

0

VPN Nedir ?

Vpn Nedir ? Bugün kısa bir bilgi ile karşınızdayım öncelikle VPN nedir bundan bahsetmek istiyorum.VPN nin ingilizce açılımı Virtual Private Network yani sanal özel ağ olarak çevrilebilir. Çalışır mantığına bakacak olursak bir çoğumuz aslında yasaklı sitelere girebilmek için VPN kullanırız. Yani VPN’nin tek amacı gerçekte bilgilerinizi şifreleyip saklı tutabilmektir. Bilgisayarınızı bir VPN programı kurarsınız bu kurduğunuz program sayesinde VPN sunucularına bağlanırsınız, bağlanma aşamasında VPN sunucusu ile aranızda şifreli bir kanal oluşur. Yollamak istediğiniz veriler bu kanalda şifrelenir ve sunucuya varır. Sunucudan da bu şifrelenmiş veriler internet ortamına dağılır. Bu şekilde hiçbir bloğa takılmadan şifrelenmiş bilgilerinizle internette özgürce dolaşabilirsiniz.

vpn

VPN’nin amacı dediğim gibi gizliliktir, bilgilerinizi  şifreli bir şekilde sunucuya yollar ve  sizin yolladığınız bilgiler VPN sunucusuna varırken güvenli kanaldan geçer ve bu aşamada şifrelenir ve serverdan sonra da internet ortamına yani ağa dağılır. İşte bu şekilde sizde yasaklı olan sitelere girebilirsiniz. 

 

VPN seçerken önemli olan nedir ?vpn nedir

Belki yasaklı sitelere girerken pek fazla önemli olmasa da gizliliğinizi gerçekten korumak istiyorsanız VPN’nin güzelce şifrelendiğinden ve Log tutmadığından emin olmanız gerekiyor. Çünkü bu Log tutmaları gizliliğinize her zaman ekarte edebilecek bir durumdur. Bu yüzden gizliliğinizi ücretsiz VPN programlarına bırakmanızı şiddetle öneririm. Ücretsiz bir VPN kullanmak istiyorum derseniz. Google Chrome’ye eklenti olarak kurulan ve kullanımı gayet basit olan Touch VPN eklentisini kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak Touch VPN eklentisini indirebilirsiniz. Ücretli bir VPN kullanmak istiyorsanız aşağıdaki listeye bakabilirsiniz. 

  1. NordVPN
  2. ExpressVPN
  3. CyberGhost
  4. Sörf Köpekbalığı
  5. Özel İnternet Erişimi

 

 

İlginizi Çekebilir:  Uzak Masaüstü Bağlantı Programları 2020

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.