Sony PlayStation 5 ve öne çıkan tüm özellikleri

Sony PlayStation 5 ve öne çıkan tüm özellikleri

1

Sony PlayStation 5 ve öne çıkan tüm özellikleri

Uzun zamandır beklediğimiz PlayStation 5 konsolu bu gece tanıtımı yapıldı. Oyun severlerin dört gözle beklediği PS5 hem tasarımı hem özellikleri yıllardır alıştığımız PS4 ile çok farklı olarak ortaya çıktı. Oyun konsolunun tasarımını bugüne kadar sızdırmayan Sony, bu gece gerçekleştirdiği tanıtım ile görücüye çıkarttı.

PlayStation 5

PlayStation 5 konsolunun sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemci olarak karşımıza çıkıyor. İşlemcinin saat hızı 3.5 Ghz. 15 Kasım 2013 tarihinde çıkan PlayStation 4’e alışan oyun severleri inanılmaz bir hız bekliyor diyebilirim. AMD RDNA2 2.23 Ghz hıza sahip grafik işlemcisi ve 16 GB GDDR6 RAM bulunmaktadır.

Bilgisayarlarda hız dediğimizde aklımıza gelen SSD PlayStation 5’te de mevcut. PS4 ‘te 1 GB’lik bir yükleme için 20 saniye öngörülürken, PS5’te bu hız 2 GB’de 0,27 saniye. Ayrıca konsolda genişletilebilir bir NVMe SSD yuvasıda yer almakta ve USB Diskleride desteklemektedir. Tempest Engine adı verilen motor sayesinde de daha doğal seslerin üretilmesine imkan sağlanıyor.

PS5 iki farklı versiyonla geliyor

4K Blu-ray sürücüsüne destek veren PlayStation 5 iki farklı versiyon ile tanıtıldı. PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition olarak çıkan konsolda, Digiral Edition olan PS5’te her hangi bir Blu-ray CD’si satın almadan oyunlarını direk konsola indirebilecekler.

Yeni oyun kolu DualSence hayatımıza giriyor

Dikkat çeken bir diğer özelliği işe DualSence adı verilen PS5 oyun kolu. DualSence Nisan ayında Sony tarafından zaten görüyüce çıkmıştı. İyi yorumlar kötü yorumlar yapılmıştı. Ama tanıtımla beraber tam özellikleri de meydana çıktı. Kolda bir tane dahili mikrofon bulunuyor. Bu sayede oyun içinde direk karşı taraf ile kulaklık olmadan konuşabileceğiz. DualShock 4 e göre daha çok ve gerçekçi bir titreşimi sayesinde oyunların en heyecanlı yerlerinde daha gerçekçi bir his uyandıracak.

İlginizi Çekebilir:  Rocket League Ücretsiz Oluyor

Sony PlayStation 5

Ayrıca bir sevindirici haber PlayStation 4 te oynadığımız tüm oyunları PlayStation 5 te oynayabileceğiz..

İlgili Tanıtım Videosu

PlayStation Plus Haziran ayı oyunlarını buradan öğrenebilirsiniz.

 

1 yorum
  1. Oğuzhan diyor

    Cidden başarılı bir yazı olmuş teşekkür edeirma

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.