Windows 10 F Klavye Ekleme

0

Windows 10 F Klavye Ekleme

Windows 10 işletim sistemi kullananlar F klavye veya başka bir klavye nasıl ekleyebilir resimli olarak yardımcı olmaya çalışacağım. 2018 yılının başlamasıyla devlet dairelerinde F klavye zorunlu hale gelmişti. Buradan alışkanlık bazı kullanıcılar F klavye ile yazmayı öğrenmiş hatta bununla ilgili 10 parmak kurslarına yazılmışlardı. Sizde F klavye kullanarak yazıyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin…

Windows 10 Klavye Düzeni Ekleme

Günümüzde bilgisayarlar Türkçe Q Klavye olarak gelir. Bu Q klavye düzenine  başka bir klavye seçeneği eklemek için ilk önce yapmamız gerek “Windows + I” tuşlarına birlikte basarak Windows Ayarları penceresinin açılmasını sağlıyoruz.

Açılan pencerede “Zaman ve Dil” sekmesine giriyoruz.

Windows 10 F Klavye Ekleme

Açılan pencerede + Dil ekle kısmından dil ekliyoruz. Eğer sizdede aşağıdaki resimde olduğu gibi türkçe ekli ise “Türkçe” yazan yere basıp altında çıkan seçeneklere basıyoruz.

Windows 10 F Klavye Ekleme

Windows 10 F Klavye Ekleme

Windows 10 F klavye eklemek için “Seçenekler” yazan kısma giriyoruz. Burada Türkçe dili için klavye türünü görebilirsiniz.

Windows 10 F Klavye Ekleme

Windows 10 Türkçe Q ekli olduğunu göreceksiniz. Şimdi Türkçe F klavye ekleme işlemi için + Klavye Ekle butonu basalım.

 

 

Bu alanda F klavye dışında Almanca, İngilizce yada başka devletlerin klavye seçeneklerini bu alana ekleyerek kullanabilirsiniz. Eklediğiniz  klavyeyi kaldırmak isterseniz eklediğiniz klavyenin üzerine basıp “Kaldır” seçeneğine tıklayabilrisiniz.

İlgili Video:

Windows 10 klavyeler arasında geçişleri nasıl sağlarsınız yani q ve f klavye arasında geçiş yapmak için görev çubuğunun hemen altında sağ alt da klavye düzeninden geçişleri sağlayabilirsiniz veya klavyede sol alt kısmında bulunan “shift+ctrl” tuşlarına aynı anda basarakta değişlik yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:  YouTube Video İndirme Yöntemleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.